De praktiserende læger i Region Sjælland har fået travlt med at tage Fælles Medicinkort i brug, eftersom regionens sygehuse nu har meldt, at de er klar. Indtil nu er det kun 31 pct. af de praktiserende læger i regionen, der har installeret FMK, og kun 18 pct. har taget det i brug. I de praktiserende lægers seneste overenskomst står der, at de praktiserende læger inden udgangen af 2011 skal tage Fælles Medicinkort i anvendelse, dog tidligst når alle sygehuse i...
Fejl i print fra Det Fælles Medicinkort 579 patienter har fået print fra Det Fælles Medicinkort, der fejlagtigt viste, at medicineringen var i pause. Fejlen er rettet og alle berørte kontaktes.
Skriv en kommentar
Receptfejl i Sundhedsplatformen: »Vi troede, en bruger havde gjort noget forkert« Der gik fire måneder fra en fejl i Sundhedsplatformen blev indberettet, til den blev løst. Først da en ny indberetning dukkede op, fandt man årsagen til fejlen og rettede den. Koncerndirektør i Region Hovedstaden, Svend Hartling mener ikke, at nogen har fejlet.
1 kommentarMedicinkort skal hjælpe læger til korrekt medicinering Behovet for en bedre beslutningsstøtte til specielt praktiserende læger, der skal udskrive medicin via det Fælles Medicinkort (FMK), er så stort, at regionerne nu vil afsætte knap 45 mio. kr. til indkøb af et nyt system.
Skriv en kommentarRegion sætter turbo på Fælles Medicinkort Udbredelsen af det Fælles Medicin Kort (FMK) i Region Midtjylland har været forsinket, men en ny FMK-adgang i EPJ får regionen til igen at satse på hurtig udrulning.
Skriv en kommentarPraktiserende læger i Syd forkaster aftale om medicinkort PLO-Syd kan – ligesom kollegerne i Hovedstaden – ikke tilslutte sig aftale om oprydning i borgeres fælles medicinkort.
Skriv en kommentarFortsat uenighed om ansvar ved oprydning i FMK Praktiserende læger i Region Hovedstaden kan fortsat ikke tilslutte sig aftale om ajourføring af borgeres medicinkort, selvom KL har præciseret beskrivelse af lægers ansvar.
Skriv en kommentarHovedstadslæger kan ikke tilslutte sig FMK-aftale Et langt forløb om en central oprydningsaftale i det Fælles Medicinkort er endt med, at de praktiserende læger i Region Hovedstaden ikke kan tilslutte sig aftalen grundet ajourføringspligten.
Skriv en kommentarLægeforeningen: Vejledning om lægemidler er forvirrende Sundhedsstyrelsen har sendt en opdateret vejledning om ordination og håndtering af lægemidler i høring. Vejledningen kritiseres af Lægeforeningen for at være forvirrende.
Skriv en kommentarMedicinkort skal informere om ændringer i medicintilskud Fælles medicinkort skal fremover oplyse tilskuddet til et givent præparat for at sikre, at patienter får den rette information, når tilskudsstatus ændres. Det blev foreslået på et møde i Sundhedsstyrelsen.
Skriv en kommentar