Novo Nordisk efterspørger flere læger, hvis industriens lægebehov fremover skal sikres, men Lægeforeningen advarer mod et hasteoptag, da det risikerer at gå ud over kvaliteten i lægeuddannelsen. I sidste uge meldte koncerndirektør for forskning og udvikling i Novo Nordisk, Mads Krogsgaard Thomsen ud, at der, ifølge Novos Nordisks beregninger, vil komme til at mangle læger i fremtiden, hvilket er problematisk for medicinalvirksomhederne. I et brev til uddannelsesminister Sofie Carsten Nielsen (R), opfordrer direktøren derfor til, at man fremover øger optaget...

KBU-regler kan tvinge lægepolitiker ud af regionsråd Et afslag på dispensation til KBU kan betyde, at Maja Holt Højgaard må stoppe i regionsrådet i Region Hovedstaden. Hun mener, reglerne skal ændres, så medicinstuderende bedre kan engagere sig i politik.
Skriv en kommentarNy prognose spår forværret lægemangel Danmark vil i 2035 have et underskud på 3.500 læger, viser analyse fra Yngre Læger.
Skriv en kommentar
Novo Nordisk ønsker flere på medicinuddannelserne Der er i fremtiden brug for flere læger, vurderer Novo Nordisk, som har kontaktet uddannelsesministeren med henblik på, at der skal uddannes flere læger.
Skriv en kommentarVenstre er parate til at ændre fire-års-reglen Liberal Alliance bliver overhalet indenom af virkeligheden, når partiet går til angreb på fire-års-reglen, siger Venstres sundhedsordfører, Sophie Løhde.
Skriv en kommentar
Minister støtter medicinstuderendes ret til at føre valgkamp på universitet Universiteterne skal åbne dørene for politiske kandidater, mener uddannelsesminister Morten Østergaard.
Skriv en kommentar
Fakultet skrider ind over for medicinstuderendes valgkamp Maja Højgaard, der læser medicin på Københavns Universitet og er kandidat til regionsrådsvalget i Hovedstaden, må ikke dele visitkort ud til medstuderende.
Skriv en kommentar
Læge bliver borgmester: »Som jeg ser lokalpolitik, skal jeg stadig redde liv« Nytiltrådt borgmester i Brøndby Kommune Maja Højgaard (S) siger farvel til lægelivet. For hun kan gøre den største og mest unikke forskel som politiker, mener hun.
Skriv en kommentar
20 anbefalinger skal forme fremtidens speciallæger I en ny rapport præsenterer Sundhedsstyrelsen 20 anbefalinger med ændringer til den lægelige videreuddannelse. Se dem her.
1 kommentar
Læge bliver borgmester i Brøndby Socialdemokraten Maja Højgaard tiltræder som ny borgmester i Brøndby Kommune 1. juni. Hun bliver den første kvindelige borgmester i kommunen – og den første læge.
Skriv en kommentar
Omlægning af speciallægeuddannelsen i almen medicin skal styrke lægedækningen Uddannelseslæger skal fremover bruge op til et halvt år ekstra i almen praksis som led i deres hoveduddannelse for at bidrage til bedre lægedækning.
13 kommentarer
Bo Libergren afløser officielt Stephanie Lose Region Syddanmark har valgt sin nye regionsrådsformand, efter at den tidligere formand Stephanie Lose (V) er blevet økonomiminister.
Skriv en kommentar