Det viser resultater fra den hollandske kohorte, The Generation R Study, offentliggjort i tidsskriftet The American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine. Studiet inkluderede 5.125 børn, som blev fulgt fra fostertilstanden indtil fireårsalderen. Oplysningerne om astmasymptomer blev indhentet ved hjælp af årlige spørgeskemaer. Forskerne fandt, at sammenlignet med babyer, som følger den normale udvikling i vægt, så har børn, der tager hurtigt på i vægt, 44 pct. større risiko for at have en hvæsende vejrtrækning, 22 pct. større risiko...

Ulighed i behandlingen af sygdom blandt børn har store konsekvenser Børn fra familier med færre ressourcer har større risiko for dårligere behandling og akutte kontakter til sundhedsvæsenet, viser ny rapport fra Sundhedsvæsenets Kvalitetsinstitut.
Skriv en kommentar
Nyt dansk Nature-studie påviser sammenhæng mellem tarmvira og risikoen for astma I et nyt dansk studie, publiceret i det videnskabelige tidsskrift Nature Medicine, viser forskere fra Herlev og Gentofte Hospital, at sammensætningen af vira i den tidlige barndom hænger sammen med risikoen for at udvikle astma.
1 kommentar
Astma ligger i generne Astmapatienten er allerede patient ved fødslen, viser nyt dansk studie, der blev fremlagt på EAACI tirsdag. Resultaterne forkaster teorien om, at astma udløses af rs-virus.
Skriv en kommentarKliniske studier undervurderer børns bivirkninger ved astmamidler Danske forskere finder i praksis har flere alvorlige bivirkninger ved brug af astmamedicin end der er observeret i kliniske forsøg, der ligger til grund for midlerne godkendelse.
Skriv en kommentarKombinationsmedicin er bedst for ældre KOL-patienter Behandling, som både åbner luftvejene og reducerer inflammation, ser ud til at være den bedste medicin for ældre med KOL. Især hvis de også lider af astma.
Skriv en kommentar
Tillægsbehandling med KOL-middel udskyder forværring af astma Inhalationsbehandling en gang dagligt med tiotropium forbedrer lungefunktion og reducerer risiko for forværring af astma, viser dansk undersøgelse fremlagt på EAACI-WAO
Skriv en kommentar