Med en vis lettelse læste vi indlæggene i Dagens Medicin af Anna Birthe Bach i nr. 7/2014 og af Morten Staberg i nr. 8/2014. Det er dejligt, at kolleger er opmærksomme på de store problemer, som sygehusafdelingerne står overfor, og at de tør ytre sig. Men det er tankevækkende, at ingen af de to er beskæftiget direkte på hospitalsafdelingerne og derfor i risiko for fyring. Det er få af vore ‘indenbys’ kolleger, som har lyst til at kritisere i åben...
Der bør være plads til korset på sygehuset Det kan da ikke være rigtigt, at et lille mindretal af ateister skal fratage det store flertal retten til at dyrke deres egen religion.
Skriv en kommentar
Jo, jeg har netop visioner, Ulla Astman Medarbejderne i sundhedsvæsenet gør en rigtig god indsats, men Ulla Astman bør læse artiklen, hvor Beth Lilja fortæller om sin mors oplevelser. Dét er en øjenåbner.
Skriv en kommentarSocialt udsatte har også rettigheder Gadejuristen er sat i verden for at hjælpe samfundets svageste, når de bliver klemt af systemet — herunder af sundhedssystemet. Konflikter med læger er dog sjældne.
Skriv en kommentar
Overgangsaktiviteter er afgørende trædesten til et mere sammenhængende sundhedsvæsen Sundhedsreformen er ikke længere noget, vi venter på, men noget vi skal virkeliggøre sammen. I dette indlæg stiller vi skarpt på, hvordan overgangsaktiviteter kan bane vejen for sundhedsreformens intentioner om at skabe et stærkere og mere sammenhængende sundhedsvæsen med fokus på tryghed, relationer, faglighed og politisk forankring.
Skriv en kommentar
Debat: En ny retning for psykiatrien – lad os gribe muligheden sammen Vi står med en historisk mulighed for at skabe en mere sammenhængende, tilgængelig og værdig psykiatri. Det kræver, at vi tør tænke nyt og samarbejde på tværs af sektorer. Hos de private psykiatriske klinikker og hospitaler er vi klar. Lad os sammen sikre, at ingen børn og unge skal vente urimeligt længe på den hjælp, de har brug for, skriver Kit Kjærsgaard, direktør for Skovhus Privathospital og Dorthe Mikkelsen, direktør for CPH Privathospital.
Skriv en kommentar
Debat: Digital transformation af sundhedsvæsenet forudsætter en transformation af ledelse og forskning Digital teknologi, forskning og ledelse er ikke adskilte verdener. Hvis vi skal lykkes med den digitale transformation af sundhedsvæsenet, må vi insistere på, at disse tre faktorer integreres fra starten og opretholdes gennem hele transformationsprocessen, skriver Thea Kølsen-Fischer, Kristian Kidholm og Søren Barlebo Rasmussen i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentar
Pas på: Sundhedsreformen kan smide fagligheden ud med badevandet Der var engang, hvor det faglige samarbejde mellem sygehuse og almen praksis var ikke-eksisterende, og hvor lægers efteruddannelse blev betalt af medicinalindustrien. Derfor skal vi værne om de nuværende gode løsninger for efteruddannelse og kvalitetsudvikling i almen praksis, hvis fundament sundhedsreformen risikerer at fjerne, skriver ledelsen i hhv. DSAM og FYAM i et fælles debatindlæg.
Skriv en kommentarUndervisning i palliation bør være obligatorisk DEBAT: Ulighed i adgang til palliation starter i uddannelsen, og den manglende uddannelse i palliativ indsats af læger og sygeplejersker er et farligt signal om prioritering.
1 kommentar
Læge og kandidat for Liberal Alliance: Høj risiko kræver høj specialisering DEBAT: De medicinske afdelinger er ikke rustet til at håndtere de farligste og mest komplekse misbrugstilfælde, derfor bør der etableres en regional specialiseret afdeling for hospitalsbehandling af aggressive stofbrugere, mener læge og regionsrådskandidat for Liberal Alliance.
Skriv en kommentar