Britiske læger skal i samlet flok reducere antal af udskrevne recepter på antibiotika med 10 mio. Det svarer til en fjerdedel af alle antiobiotika-recepter i 2014. Sådan lyder den ambitiøse udmelding fra det britiske prioriteringsinstitut NICE, som netop har sendt en ny vejledning ud for behandling med antibiotika. De stigende problemer med resistens betyder, at det oftere bliver sværere og sværere at finde et antibiotika, som kan behandle selv simple infektioner. Problemerne får NICE til at opfordre til en meget...

Intervention reducerer markant forbruget af antibiotika på plejehjem Ny dansk forskning viser, at der er et stort potentiale for at reducere forbruget af antibiotika til ældre på plejehjem. Ældre får formentlig lidt for ofte en diagnose med en urinvejsinfektion, selvom der ikke er noget at behandle, viser forskningen.
Skriv en kommentarLøhde lover national handlingsplan for brug af antibiotika Sundhedsminister vil i 2017 fremsætte handlingsplan for at nedsætte forbruget af antibiotika.
Skriv en kommentarApotek viser vejen i kampen mod antibiotikaresistens I håbet om at bekæmpe antibiotikaresistens har Stege Apotek på et år reduceret udleveringerne af antibiotikapræparatet azithromycin med 70 pct.
Skriv en kommentarNy vejledning om luftvejslidelser skal mindske antibiotikaforbrug Praktiserende læger skal med ny vejledning lære at holde igen med at udskrive antibiotika til luftvejsinfektioner ved at blive bedre til at skelne mellem infektioner og virus.
Skriv en kommentarKampagne skal skrue ned for antibiotikaforbruget hos børn Sundhedsministeriet lancerer i dag ny kampagne, der skal nedbringe forbruget af antibiotika hos børn.
Skriv en kommentarLæger udskriver mere antibiotika til mennesker Forbruget af antibiotika til mennesker steg med 1,2 pct fra 2012 til 2013. Særligt stor har stigningen været i praktiserende lægers udskrivning af tetracyklin til bl.a. akne-behandling.
Skriv en kommentarSvenske praksislæger bag stort fald i antibiotikaforbrug Svenske læger udskrev i 2013 otte pct. færre recepter på antibiotika i forhold til året før. Det er det største fald siden årtusindeskiftet.
Skriv en kommentarHver anden recept på blærebetændelse er en fejl Halvdelen af de patienter, der får antibiotika mod blærebetændelse i Storbritannien og USA, er fejldiagnosticerede og har ingen gavn af behandlingen. Nyt, dansk forskningscenter skal undersøge, om det også er tilfældet i Danmark.
Skriv en kommentarPraktiserende læger udskriver mindre antibiotika Forbruget af antibiotika er faldet med tre pct. i almen praksis, mens forbruget stiger på hospitalerne.
Skriv en kommentar
26-årige Ida skulle være hudlæge: Mødet med almen praksis har fået hende på andre tanker Antallet af medicinstuderende, som får studiejob hos en praktiserende læge, stiger eksplosivt i disse år. Men for 26-årige Ida Kristensen har et studiejob i almen praksis været mere end blot et supplement til SU: I dag overvejer hun selv at læse almen medicin.
Skriv en kommentarFyns politi dropper svindelsag mod 67-årig læge fra Svendborg Efter flere års omfattende efterforskning har Fyns Politi opgivet at rejse tiltale mod en 67-årig læge, som var sigtet for bedrageri i millionklassen. Lægens tidligere kompagnon blev sidste år idømt 2,5 års fængsel i sagen.
Skriv en kommentar