Vikar for regionslæge søges til Ittoqqortoormiit
Sundhedsvæsenet i et Grønlandsk distrikt, som Ittoqqortoormiit, er først og fremmest rettet mod sundhedsfremme, forebyggelse og behandling. Funktionerne udgår fra sygehuset og tilbydes samtlige distriktets beboere. Funktionerne udføres i et tæt samarbejde imellem læge, sygeplejerske og det lokale personale, og arbejdet kræver i mange tilfælde tolkebistand.
Størstedelen af lægernes arbejdstid går med almen medicin i ambulatoriet, og der er daglig adgang til laboratorium og røntgen. Distriktets funktion på det kirurgiske område er meget indskrænke og vil ikke være en forudsætning for ansættelse.
Overlægerne på DIH i Nuuk og rejsende speciallæger f.eks. indenfor specialerne øjen, ØNHog dermatologi er tætte samarbejdspartnere.
Du kan læse mere om ansættelse i Det Grønlandske Sundhedsvæsen på www.gjob.dk, hvor du også kan læse om organisationen og om andres oplevelser med at bo i Grønland. Hvis du har lyst til at se billeder og læse mere om Ittoqqortoormiit se: http://www.greenland.com/da/destinationer/%C3%B8stgroenland/ittoqqortoomiit/.
LØN OG ANSÆTTELSESFORHOLD
Ansættelsen, herunder til og fratrædelsesfrirejse, sker i henhold til den til enhver tid gældende overenskomst mellem Naalakkersuisut og Lægeforeningen.
Der stilles bolig til rådighed, for hvilken der betales efter gældende regler.
YDERLIGERE INFORMATION
Information om stillingen kan indhentes ved henvendelse til ledende regionslæge Jesper Olesen på tlf. +299 53 05 08 eller på email: JEOL@PEQQIK.GL
Generelle oplysninger om løn og ansættelsesforhold kan desuden fås ved henvendelse til personalekonsulenten Gitte Johnsen Lynge på telefon +299 34 42 15 eller på email: GIJO@PEQQIK.GL
Nyttige oplysninger i forbindelse med ansættelse i det Grønlandske Sundhedsvæsen kan findes i informationsmaterialet: ‘Grundbog om at flytte til Grønland og arbejde i det Grønlandske Sundhedsvæsen’ på http://mags.datagraf.dk/dgs/4/
For at arbejde i Grønland skal du have en dansk autorisation.
Såfremt du ikke er nordisk statsborger, gøres der opmærksom på, at der skal søges arbejdesog opholds tilladelse. Ansøgning kan ske på følgende link https://www.nyidanmark.dk/dadk/Ophold/groenland/arbejdsophold_groenland/groenland.htm#d
Ansøgning bilagt kopi af autorisation og relevante bilag sendes til PERSONALE@PEQQIK.GL Bolig reference og oplysningsskema samt MRSA erklæring. Skemaerne kan hentes direkte fra http://peqqik.gl/Footerpages/Uddannelse/Ansaettelse_i_sundhedsvaesenet.aspx? sc_lang=daDK
Ansøgningsfrist Fredag den 14. oktober 2016.