Fem regionale Steno Diabetes Centre skal om nogle år danne rammerne for, at vi i Danmark får færre nye tilfælde af diabetes, og at personer med diabetes får en højere livskvalitet og lever længere. Ambitionen for de nye centre er, at kvaliteten af diabetesbehandlingen skal løftes og forebyggelsen af komplikationer forbedres til gavn for både den enkelte person med diabetes og for samfundet. Det er baggrunden for, at Novo Nordisk Fonden allerede har bevilget godt 6,5 mia. kr. til fire...

IT-system forsinker indberetning af data fra praksis Genopretningen af data om diabetespatienter i almen praksis er forsinket flere måneder. En række andre it-projekter er årsag til, at det har taget længere tid end forventet.
Skriv en kommentar
Nordjylland sætter patienternes værdier forrest i behandling af diabetes Manglende sygdomskontrol og psykosociale udfordringer kendetegner tilværelsen for mange personer med diabetes. I Region Nordjylland arbejdes der på højtryk med at udvikle en ny behandlingsstrategi, der skal sikre et systematisk fokus på fysiske og psykosociale behov, og dermed øge sundheden og livskvaliteten for den samlede patientgruppe.
Skriv en kommentarStort engelsk studie: Type 2-diabetes øger risikoen for 57 andre sygdomme Stort studie fra Cambridge viser, at en diagnose med type 2-diabetes sjældent kommer alene. Ifølge forskerne øger type 2-diabetes risikoen for 57 andre tilstande. Studiet afventer fortsat offentliggørelse.
Skriv en kommentarSvær overvægt er et stigende problem ved type 1-diabetes Personer med type 1-diabetes slås oftere og oftere med svær overvægt og kronisk nyresygdom, viser nyt studie fra USA.
Skriv en kommentar
Signalmolekyle kan rumme nøglen til kuren mod ALS og alderdom Muskler kommunikerer med motorneuronerne ved hjælp af et molekyle, som forskere nu tester som en mulig kur mod alt fra diabetes til ALS og alderdom.
Skriv en kommentar
Medicintilskudsnævnet gransker insulinanaloger i hætteglas: Endokrinologer vender tomlen op Nævnet har vurderet tilskudsområdet specifikt for insulinanaloger i hætteglas, efter Novo Nordisk sænker prisen på Novorapid, og Sanofi markedsfører deres middel som hætteglas. Det kunne vi ikke have ønsket bedre, siger afdelingslæge.
Skriv en kommentar
Syddanmark vil skabe bedre samarbejde om nydiagnosticerede diabetespatienter Diabetes type 2-patienter, som netop har fået diagnosen, efterlyser hjælp til at navigere i deres nye tilværelse, viser ny rapport bestilt af Steno Diabetes Center Odense. Centret er i forvejen i gang med at afprøve opstartsforløb for nydiagnosticerede i samarbejde med almen praksis og kommunerne.
Skriv en kommentarOral semaglutid er lige så godt – eller måske bedre – end den injicerede version Kombinationen af oral semaglutid og insulin er lige så effektiv, eller måske endda mere effektiv, end den injicerbare version af diabetesmedicinen i forhold til at behandle type 2-diabetes, viser ny forskning.
Skriv en kommentar