Foto: PLO

8 ud af 10 praktiserende læger stemmer ja til ny overenskomst »Et meget tilfredsstillende resultat,« lyder det fra de praktiserende lægers formand, som samtidig glæder sig over en høj stemmedeltagelse ved urafstemningen.

Den seneste måned har Jørgen Skadborg, formand i Praktiserende Lægers Organisation (PLO), rejst rundt i landet og svaret på spørgsmål fra egne rækker om den nye overenskomst, som PLO forhandlede på plads med Danske Regioner op til sommerferien. 

Godt 800 praktiserende læger har deltaget i de ekstraordinære møder, og selvom der blev udtrykt en række bekymringer – særligt om lægevagten og trivslen i almen praksis – så er der bred opbakning til selve overenskomsten.  

Det viser resultatet af urafstemningen, hvor 77,2 pct. af PLO’s medlemmer har stemt ja til OK22-aftalen, mens 16,4 pct. stemte imod.

Alt hvad vi gør og laver af aftaler skal fremadrettet gå i den rigtige retning i forhold til lægernes trivsel. OK22 er ikke på nogen måde i mål med det, men den er et afsæt til at komme videre

Jørgen Skadborg, formand, PLO

Det vækker glæde hos Jørgen Skadborg, der overtog formandsposten midt i de langstrakte forhandlinger med Danske Regioner. 

»Det er meget tilfredsstillende, og resultatet af urafstemningen var det, jeg på forhånd havde håbet på. Selvom fremmødet til medlemsmøderne har været stort, og man her får en fornemmelse af den kollektive vilje, så er det jo ikke alle læger, som deltager i møderne,« siger Jørgen Skadborg. 

To tredjedele har stemt 

Ud af de 3246 stemmeberettigede medlemmer af PLO valgte 66,5 pct. at gøre brug af deres stemme. Det er noget lavere end ved urafstemningen i 2017, hvor 84,9 pct. af lægerne deltog. Stemmedeltagelsen er dog fortsat i den høje ende, vurderer Jørgen Skadborg. 

»Stemmedeltagelsen ligger fortsat højt sammenlignet med andre sammenlignelige organisationer. Det samme engagement har jeg også mødt på medlemsmøderne, hvor spørgelysten har været stor. Derfor har det været en stor fornøjelse som formand at rejse rundt i landet og have så mange medlemmer i direkte tale,« siger Jørgen Skadborg. 

Mere fokus på trivsel

Medlemsmøderne har dog også åbenbaret, at trivsel og lægevagt er emner, der fylder i mange lægers bevidsthed. 

»Rundrejsen har styrket mig i min overbevisning om vigtigheden af, at vi får gjort noget ved lægernes relativt dårlige trivsel og høje belastningsgrad. Alt, hvad vi gør og laver af aftaler, skal fremadrettet gå i den rigtige retning i forhold til lægernes trivsel. OK22 er ikke på nogen måde i mål med det, men den er et afsæt til at komme videre,« siger Jørgen Skadborg. 

I Region Sjælland overlader PLO til næste år lægevagten til regionen og bliver dermed fritaget for vagterne ligesom kollegerne i Region Hovedstaden. Derfor var lægevagten ikke det store samtaleemne i denne del af landet, mens det forholder sig anderledes i det vestlige Danmark.

»Lægevagten er et meget stort issue, der ikke blev løst i overenskomsten, og som nu er lagt ud regionalt. Det er en politisk virkelighed, vi må forholde os til, men det er klart, at det har stor betydning for vores branche som helhed, hvordan det kommer til at gå med lægevagten det næste år med de forestående regionale forhandlinger. Det følger vi tæt i PLO centralt,« siger Jørgen Skadborg.

Kommentarer

Skriv kommentar