Dagens Medicin bragte i nr. 14/2014 et indlæg, ‘Karaktermordet på Sundhedsstyrelsen’, af Peter Schwarz (PS), formand for Lægevidenskabelige Selskaber (LVS). Det er beskæmmende, at Sundhedsstyrelsen bruger PS som lakaj til at forsvare sig offentligt imod de anklager, der er rejst mod Sundhedsstyrelsen af bl.a. EPSO. PS fremhæver, at Sundhedsstyrelsen ikke har finansielle rammer og ikke bliver bakket op, så de får autoritet til at handle proaktivt. Dette er i strid med sandheden. Sundhedsstyrelsens manglende kompetencer går mange år tilbage. Jeg...
Glem nu ikke de sværeste kroniske lidelser Sammenhæng i sundhedsvæsenet er andet og mere end pakkeforløb for store sygdomsgrupper som kræft, diabetes og lungesygdomme, som det nævnes i regeringens udspil.
Skriv en kommentarDanske misforståelser om vort studie Vi er glade for diskussionen om behandling af patienter med degenerativ knæsygdom og meniskskader, men vi vil gerne udrydde nogle fejlagtige opfattelser.
Skriv en kommentarRystende omgang med betroede midler Misbrug af forskningmidler kaster brede skygger, men i Gigtforeningen er der strikse regler.
Skriv en kommentar
Luk DAMD En perlerække af myndigheder har sovet i timen.
Skriv en kommentarMå vi skære et stykke af barnet? Sundhedspersonale sættes i urimeligt dilemma ved omskæring af drenge.
Skriv en kommentarEn løgn om Che Guevara
Skriv en kommentarNon-terapeutisk genitalkirurgi på børn – hvor længe skal det stå på? De danske myndigheder accepterer stiltiende, at omskæring af drengebørn kan koste liv.
Skriv en kommentarUndervisning i palliation bør være obligatorisk DEBAT: Ulighed i adgang til palliation starter i uddannelsen, og den manglende uddannelse i palliativ indsats af læger og sygeplejersker er et farligt signal om prioritering.
1 kommentar
Høj risiko kræver høj specialisering DEBAT: De medicinske afdelinger er ikke rustet til at håndtere de farligste og mest komplekse misbrugstilfælde, derfor bør der etableres en regional specialiseret afdeling for hospitalsbehandling af aggressive stofbrugere, mener læge og regionsrådskandidat for Liberal Alliance.
Skriv en kommentar