Kritikken af medicinsk udstyr (MU) fortsætter aktuelt med udgangspunkt i insulinpumper (Dagens Medicin (DM) nr. 19/2014). Medicoindustriens direktør, Peter Huntley, svarer, at der er »skrap godkendelse«, men at der fortsat er svigt (DM nr. 20/2014). Virkeligheden er, at det nuværende system har så mange muligheder for svigt, at markedsføring af visse produkter (f.eks. kirurgiske implantater) ikke lever op til moderne krav om patientsikkerhed. Mens insulinpumper diskuteres, føres tusindvis af retssager vedrørende vaginale mesh-produkter, som fortsat anvendes i behandling af kvinder...
Usagligt at fjerne tilladelse fra Roskilde Det er ødelæggende for regionernes mulighed for planlægning af et specialiseret sygehusvæsen, hvis Sundhedsstyrelsen fjerner Roskilde Sygehus’ tilladelse til behandling af akut leukæmi
Skriv en kommentarDen nye lov om tilknytning lover godt Det er fantastisk positivt, at behandlerne er så hurtigt ude med forbedringsforslag til det ny indberetningssystem for relationerne mellem læger og industri.
Skriv en kommentarUnika Vi må øve os i at dokumentere og gøre det målbart, som er hele almen praksis' eksistensberettigelse.
Skriv en kommentar
En skammelig ulige og uklar kirurgisk behandling Det haster med at få udarbejdet en evidensbaseret kirurgisk retningslinje for nyrekræft.
Skriv en kommentarAlmen medicinerne skal uddannes bedre indenfor bevægeapparatet DEBAT: Læger under hoveduddannelse i almen medicin får ikke den nødvendige erfaring fra ortopædkirurgiske afdelinger, mener Dansk Ortopædisk Selskab.
1 kommentarVi har ikke råd til at afvikle kritisk tænkning som en fælles kompetence DEBAT: I en tid, hvor sundhedsvæsenet skal være mere transparent og evidensbaseret end nogensinde, er det en fejl, hvis det obligatoriske kursus i forskningstræning for kommende speciallæger afskaffes, mener fem undervisere.
1 kommentar
Ansættelsesstop i Region Hovedstaden rammer drift og uddannelse: Tvang er ikke vejen frem DEBAT: Region Hovedstadens ansættelsesstop er et ineffektivt og kortsigtet greb. Hvis Region Sjælland skal tiltrække flere læger, må løsningen være bedre arbejdsvilkår, skriver to regionsrådsmedlemmer fra Hovedstaden.
2 kommentarer
I lyset af Region Østdanmark: Brystkirurgi skal forblive et selvstændigt fagområde DEBAT: Hvis Danmark også i fremtiden skal ligge i toppen på brystkræftområdet, er det vigtigt at huske, at brystkirurgien skal forblive et selvstændigt fagområde, og at centralisering og nærhed godt kan gå hånd i hånd, skriver Henrik Flyger, cheflæge, Afdeling for Brystkirurgi på Herlev og Gentofte Hospital.
Skriv en kommentar
Lægeforeningen: ADHD- og autismeklinikker er en dårlig idé, men reaktionen vidner om lys forude DEBAT: Hvis vi kan blive enige om at styrke den samlede behandlingskapacitet i psykiatrien, i stedet for at fortsætte med splittede, kortsigtede løsninger, har vi virkelig mulighed for at skabe noget varigt og meningsfuldt for vores patienter, mener Camilla Rathcke, formand for Lægeforeningen.
Skriv en kommentar
Man kan sagtens få sjællandske speciallæger til at arbejde 100 km fra Rådhuspladsen uden tvang DEBAT: Ved at øge antallet af praktiserende speciallæger vil man kunne afhjælpe et generelt behov for specialiseret lægehjælp, også i de områder hvor borgerne i dag har langt til behandling, skriver praktiserende neurolog.
2 kommentarerVærktøjskassen er ikke tom: Der findes behandling til patienter med kroniske smerter KOMMENTAR: Mange af de teknikker, vi anvender i specialiseret regi, kan med fordel integreres i almen praksis, skriver en gruppe overlæger i smertefaget.
3 kommentarer