Norge og Sverige opfatter den danske specialeplan som så stor en succes, at de har fået ambitioner om at lave deres egne versioner af den. Sundhedsmyndighederne i de to lande har den seneste tid holdt møder med Sundhedsstyrelsen for at få gode råd til, hvordan de bedst griber arbejdet an. »Når vi kigger på, hvordan man har organiseret højtspecialiserede funktioner i forskellige lande, så synes vi, at den danske model er meget interessant,« siger Måns Rosén, der er special-investigator ved...
»I fremtiden kan vi ikke længere redde de skrøbeligste præmature børn« Sundhedsstyrelsens planer om at centralisere behandling af præmature børn vil gå ud over de mest skrøbelige — dem, hvis forældre bor i Udkantsdanmark.
Skriv en kommentarBørneanæstesien skaber splid i specialeplanlægningen Revisionen af specialeplanen puster liv i en gammel strid om børneanæstesien. Mens Dansk Selskab for Anæstesiologi og Intensiv Medicin værner om Sundhedsstyrelsens øgede krav, kæmper regionerne for en lempelse af dem.
Skriv en kommentar
Pædiatere kæmper mod centralisering Sundhedsstyrelsen vil begrænse antallet af hospitaler, som kan tage sig af for tidligt fødte børn. Det vil true nyfødte børn, mener pædiatere.
Skriv en kommentar
Sundhedsstyrelsen offentliggør ny samlet specialeplan Den reviderede specialeplan 2017, som træder i kraft 1. juni, er sendt ud til regioner og sygehuse. Placeringen af en række funktioner er dog endnu ikke på plads.
Skriv en kommentarStyrelse overvejer placering af højtspecialiseret behandling af gynækologisk kræft Placering af behandling af livmoder-, livmoderhals- og æggestokkræft i den kommende specialeplan skal vurderes af faggruppe
Skriv en kommentarSundhedsstyrelsen åbner for ansøgninger om specialfunktioner Alle specialevejledninger er færdige, og regioner og privathospitaler kan nu søge om specialfunktioner.
Skriv en kommentar»Vi skal ikke kun levere kvalitet. Vi skal også levere omsorg« Et nyt stort projekt vil indsamle og benytte patienters oplevelse som kvalitetsparameter. Hospitalsdirektør Peder Jest betragter det som et kulturskifte.
Skriv en kommentar
Hvad patienter dog gemmer på… Radiologer viser på hjemmeside nogle af de mest bizarre røntgenbilleder fra deres karriere.
Skriv en kommentarRegionerne afviser vidtgående samling af nyrekræftkirurgien Nyrekræftkirurgi skal fortsat være en regionsfunktion, mener den regionale baggrundsgruppe for specialeplanlægning. Sundhedsstyrelsen ønsker nyrekræftkirurgien som en højtspecialiseret funktion.
Skriv en kommentarKovending fra Sundhedsstyrelsen: Akut leukæmi bliver næppe centraliseret Behandlingen af akut leukæmi ser stik imod tidligere forventninger ikke ud til at blive centraliseret.
Skriv en kommentar