Om godt og vel halvanden uge er der høringsfrist i sagen om professor Bente Klarlund Pedersen, der ifølge et udkast til afgørelsen fra Udvalgene Vedrørende Videnskabelig Uredelighed (UVVU) står til at modtage en bemærkelsesværdig røffel. Klarlund har ifølge udvalget handlet videnskabeligt uredeligt, bl.a. i kraft af sin rolle som seniorforfatter til otte af Milena Penkowas publicerede artiker, hvor hun har overset fejl og manipulationer. Derudover får hun kritik for at have brugt data fra de samme biopsiprøver i flere forskellige videnskabelige publikationer...
UVVU underkendt for anden gang på kort tid Vestre Landsret har frifundet den aarhusianske professor Helmuth Nyborg for uredelighed. Det er anden gang på kort tid, at en uredelighedsdom fra UVVU bliver underkendt.
Skriv en kommentarUVVU vil ikke anke Klarlund-afgørelse Udvalgene vedrørende Videnskabelig Uredelighed accepterer Landsrettens afgørelse i sag mod Bente Klarlund Pedersen.
Skriv en kommentar
Landsret underkender UVVU: Bente Klarlund er ikke videnskabelig uredelig Bente Klarlund Pedersen har ikke handlet videnskabeligt udredeligt, afgør Østre Landsret.
Skriv en kommentarRigshospitalet sætter Bente Klarlund Pedersen under tilsyn Rigshospitalet nedsætter komité, der skal føre tilsyn med professor Bente Klarlund Pedersens forskning, der i flere tilfælde er blevet vurderet uredelig.
Skriv en kommentarUVVU vil genoverveje afgørelse i sag mod Bente Klarlund Udvalgene vedrørende Videnskabelig Uredelighed er parate til at genåbne sagen mod Bente Klarlund Pedersen, hvis nye oplysninger kommer frem.
Skriv en kommentarKlarlund: Minister overtræder loven Bente Klarlunds advokat mener ikke, at der var lovhjemmel til at forlænge UVVU-udvalgets genbeskikkelse, som uddannelsesministeren ellers gjorde sidste år. Derfor trækker professoren ministeren i retten.
Skriv en kommentar
Klarlund: Jeg beder ikke om at blive hvidvasket Bente Klarlund Pedersen prøver ikke at løbe fra, at der har været fejl i hendes arbejde. Men ingen fejl har været udtryk for bevidst forsøg på manipulation, skriver forskeren i et høringssvar til UVVU.
Skriv en kommentarPenkowa kan miste doktorgrad og ph.d. Milena Penkowa kan miste sin doktorgrad og ph.d., efter et internationalt udvalg har rejst mistanke om snyd i flere videnskabelige artikler.
Skriv en kommentar
Behandlingen af kræft er under forandring: Kræftplan V skal rettes mod forebyggelse Behandlingen af kræft ændrer sig meget i disse år. Patienter lever længere med kræft, og det stiller helt unikke krav til sundhedssystemet. Det kommer også til at koste en masse penge, og det kræver, at vi prioriterer, fortæller overlæge og professor Michael Borre. Han ser helst, at vi i forbindelse med kræftplan V kigger mere i retning af at forebygge kræft.
Skriv en kommentar
Sophie Løhde går ind i sag om besparelser: »Det kom som noget af en overraskelse« Sundhedsstyrelsen meldte i sommerferien ud, at landets speciallægeuddannelser skulle skære en tredjedel af efterårets kursusbudget. Det fik flere lægefaglige specialer til at advare om, at besparelserne ville føre til aflyste kurser, forsinkelser og dermed færre færdiguddannede speciallæger. Den melding får nu sundhedsminister Sophie Løhde (V) til at gå ind i sagen.
2 kommentarer
Psykiatrien og NSR Sygehuse fusionerer Fra 1. januar 2026 skal Psykiatrien samles med Næstved, Slagelse og Ringsted Sygehuse organisatorisk samt ledelsesmæssigt. Kresten Dørup udnævnes som sygehusdirektør for den nye fusion.
Skriv en kommentar