Børne- og ungdomspsykiaternes formand Marianne Kryger (MK) giver i Dagens Medicin nr. 10/2014 udtryk for, at børne- og ungdomspsykiatrien er glemt i regeringens nationale plan for psykiatrien, og retter så ellers skytset mod kommunerne. Det er trist, at MK er forfaldet til den gammeldags tænkning om depression og angst. Denne tænkning er grunden til, at børne- og ungdomspsykiatrien kun behandler et mindretal af børn og unge med affektive lidelser, og at langt størstedelen går rundt med ubehandlede lidelser, indtil de...
Sigter godt, men … Jeg har skam været på Gentofte Hospital — og hopper gerne på motorcyklen igen for at finde inspiration hos andre kolleger.
Skriv en kommentarFokus på patienterne, tak Børge Dandanell Thomsen præsenterer igen en stærkt mangelfuld udlægning af retningslinjerne for behandling af stofafhængige.
Skriv en kommentarFL er medicinsk umoralsk Kære Per Fink — funktionelle lidelser er et overgreb mod patienterne, og jeg vil ikke vende det blinde øje til.
Skriv en kommentarMere parallelimport af sygehusmedicin vil presse priserne Samfundet kan spare et trecifret millionbeløb, hvis sygehusene anvender lige så meget parallelimporteret medicin, som apotekerne gør.
Skriv en kommentarKonklusionen var for dramatisk Klart ude af proportion at advare gravide kvinder om at gå ud af Thiamazol-behandling på basis af en dansk undersøgelse.
Skriv en kommentarLæge eller robot I næste semester træder fremdriftsreformen i kraft, og den bliver skelsættende for de medicinstuderende. Nu bliver det meget sværere at samle erfaringer på andre områder end lige netop medicinstudiet.
Skriv en kommentarTak for det velmente råd Danske guidelines for mantle cell lymfom er på vej, præsenteres sandsynligvis i november.
Skriv en kommentarKaraktermordet på Sundhedsstyrelsen Voldsomme nedskæringer har frataget styrelsen mulighederne for at agere som den stærke og selvstændige tilsynsmyndighed, vi har brug for.
Skriv en kommentarKaraktermordet på Sundhedsstyrelsen Voldsomme nedskæringer har frataget styrelsen mulighederne for at agere som den stærke og selvstændige tilsynsmyndighed, vi har brug for.
Skriv en kommentar
Chef for Medicon Valley Alliance: Europa sakker bagud i life science, men Danmark og Sverige kan vise vejen frem Debat: Danmark og Sverige er begge for små til at stå alene, men de er Nordens to førende life science-lande med velfungerende økosystemer og kan tjene som inspiration for resten af Europa, skriver Anette Steenberg, CEO i Medicon Valley Alliance.
Skriv en kommentar
Ny uddannelse skal styrke implementering og skalering af digitale hjemmeindlæggelser i Skandinavien Debat: Digitale hjemmeindlæggelser er et evidensbaseret servicedesign og et vidnesbyrd om, at hjemmmeindlæggelser fra skandinaviske sundhedssystemer øges i disse år. Men implementeringen er både vanskelig og langsom, men det kan en ny uddannelse i digitale hjemmeindlæggelser forhåbentlig ændre på, skriver en række danske, norske og svenske forskere fra konsortiet 'Nordic Digital Health & Education', der står bag den nye uddannelse.
1 kommentar