Kære læser
I dag er der landet en aftale om en ny sundhedsreform. Den følger vi selvfølgelig tæt både i dag og i den kommende tid. I dette nyhedsbrev får du vores første artikler om reformen.
fra pressemødet
Et særligt spørgsmål om almen praksis fik Sophie Løhde til at tage over
Da Socialdemokratiets sundhedsordfører ved formiddagens præsentation af sundhedsreformen lovede danskerne, at åbningstiderne i almen praksis som noget af det første vil blive udvidet, lukkede sundhedsministeren hurtigt diskussionen. Derudover var det en flok glade og tilfredse forligspartier, der hver især fremhævede netop deres aftryk på den største reform af sundhedsvæsenet i mere end 20 år.
overblik
Her er sundhedsreformen
Mindst 5.000 læger i almenmedicinske tilbud, kronikerpakker, Region Østdanmark og 17 sundhedsråd. Få overblikket over den nye sundhedsreform.
kommentarer
Se reaktionerne på sundhedsreformen
Læs hvad lægerne, regionerne og patientforeningerne siger om den nye sundhedsreform.
lægedækning
Lægeforeningens formand: Nu skal sundhedsreformen udmøntes i lokale løsninger
Med den politiske aftale om en sundhedsreform på plads kommer nu den vanskelige opgave med at finde lokale løsninger til at få den gennemført, mener Lægeforeningens formand Camilla Rathcke.
vaccination
Lone Graff Stensballe om børnevaccinationer: »Vi skal ikke gøre noget bare for at gøre det«
Det er vigtigt at have forældrene med og lave en grundig vurdering, inden at man indfører nye vacciner i børnevaccinationsprogrammet, lyder det fra professor Lone Graff Stensballe fra Rigshospitalet og professor Camilla Foged fra Københavns Universitet.
personlig medicin
Klinik for Præcisionsmedicin skræddersyer behandlingen til personer med diabetes
Steno Diabetes Center Copenhagen har åbnet en klinik til at udbygge den mere personlige diabetesbehandling. Drømmen er, at vi en dag behandler alle patienter med personlig medicin frem for med en generel behandling, der ikke virker lige godt til alle, siger overlæge.
videokonsultation
Deadline nærmer sig: 200 lægeklinikker mangler fortsat at tilbyde videokonsultationer
LÆGEDAGE: Fra årsskiftet bliver det obligatorisk for alle praktiserende læger at tilbyde videokonsultationer til deres patienter. De fleste læger er kommet med på vognen, men 200 lægepraksisser mangler fortsat. På Lægedage er der hjælp at hente til de læger, som endnu ikke er kommet i gang.
almen praksis
Jonas Egebart: Vi ved alt for lidt om, hvad der foregår i almen praksis
LÆGEDAGE: Tirsdag delte Sundhedsstyrelsens direktør Jonas Egebart sine tanker om det nære sundhedsvæsen på årets Lægedage. Det efterlod indtryk af, at almen praksis står foran markante forandringer.
lægedage
Voxpop: Faglighed og kollegaskab fylder til Lægedage 2024
Mandag var førstedagen for lægedage 2024. Dagens Medicin var taget til Bella Center for at høre sundhedspersonale fra almen praksis i hele landet, hvorfor de deltager, og hvilke forventninger de har til årets største efteruddannelsesuge for almenmedicinere og klinikpersonale.
sårbare patienter
Lighed i sundhed kræver ulighed i lægetid: Grenå-læge gør noget ekstra for sårbare patienter
Den eneste måde at komme ulighed i sundhed til livs på i almen praksis, er ved at tilbyde ulighed i lægetid. Det mener Jannik Falhof, der er praktiserende læge i Grenå, hvor de identificerer de patienter, der skal have lidt ekstra opmærksomhed.
personlig medicin
Genetiske tests giver bedre personlig medicin
Der findes i dag tests til at forudsige, hvordan personer reagerer på forskellige former for medicin og på forskellige doser af medicin. De genetiske tests kan endda forudsige, om personer vil opleve bivirkninger til medicinen. Man er i stigende grad begyndt at benytte disse tests i udlandet, og det skal vi også til i Danmark, siger forsker.
udvidelse
Nyt forslag: AUH skal gå fra 4 til 6 direktører
Om en uge skal regionsrådet i Region Midtjylland tage stilling til, om Aarhus Universitetshospital skal have yderligere to nye direktører.
mahlerprisen
Læger fra Korsør vinder Mahlerprisen
Berit Lassen og Helge Madsen fra Lægecenter Korsør er modtagerne af årets Mahlerpris. De får prisen, fordi de er lykkedes med at bringe sundheden tættere på borgerne.
ledelsespris
To ledere fra Amager og Hvidovre hospital får årets ledelsespris
Cheflæge Martin Schultz og chefsygeplejerske Anja Sichmann har sammen modtaget Region Hovedstadens ledelsespris. De får prisen for deres mod til at sætte forskning og udvikling højt på dagsordenen.
stikpillen
Hvem bestemmer over patientens data?
Jeg tror, almen praksis i Danmark er verdensførende i digital tilgængelighed for patienten. Så selvfølgelig skal vi også have journalnoterne med, skriver Jonatan Schloss.
debat
OBS: Oplysning til beslutningstagerne om speciallæger
Mit budskab til beslutningstagerne til hvert et eneste møde på de bonede gulve er: Nej tak til øget optag på medicinstudiet, ja tak til, at alle læger kan blive speciallæger, skriver Camilla Noelle Rathcke.
- Speciallæge eller overlæge til ældrepsykiatrisk ambulatorium, Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
Psykiatrisk Afdeling | Ansøgningsfrist: 16/07/2025 - Speciallæge/afdelingslæge i psykiatri søges til tværfagligt behandlingsteam
Psykiatrisk Afdeling | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Introduktionsstilling i intern medicin ved De Fælles Medicinske Afdelinger på Esbjerg Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Ledende overlæge i urogynækologi til Kvindesygdomme og fødsler, Kolding Sygehus
Sygehus Lillebælt | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Læge søges til 7 mdr. vikariat i Gynækologisk Obstetrisk Afdeling
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 18/07/2025 - Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 20/07/2025 - Uklassificeret et årig reservelægestilling med ved Infektionsmedicinsk Afdeling Q, OUH ledig pr. 1 september 2025
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 24/07/2025 - Reservelæge søges til spændende kombinationsstilling i Indvandrermedicinsk Klinik og Infektionsmedicinsk Afdeling, Odense Universitetshospital
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 24/07/2025 - Speciallæge med funktion som forskningsleder
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 28/07/2025 - Cheflæge til Ortopædkirurgisk Afdeling, Vejle Sygehus, Sygehus Lillebælt
Sygehus Lillebælt | Ansøgningsfrist: 30/07/2025
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Medicin
E-mail: dm@dagensmedicin.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen