Eha
Overlæge på EHA: Højdepunkt var nyt lægemiddel med lovende resultater ved essentiel trombocytose
To danske hospitaler har deltaget i et tidligt klinisk forsøg med et nyt lægemiddel til behandling af essentiel trombocytose. Resultaterne er meget lovende, og vi kommer også til at deltage i de næste forsøg med lægemidlet, fortæller ledende overlæge og klinisk lektor Christian Bjørn Poulsen.
Eaaci
Dansk-svensk studie: Allergen immunterapi har langvarig positiv effekt på medicinforbrug og astmakontrol
Det dansk-svenske ‘real world evidence’-studie RELY dokumenterer, at SLIT-behandling med græs- og husstøvmidetabletter giver en langvarig reduktion i symptommedicin og forbedrer astmakontrol – med effekt dokumenteret i op til 12 år.
ældre
Manglende forskning i de skrøbelige ældre patienter koster dyrt
Sundhedsvæsenet er nødt til at blive bedre til at forstå og behandle skrøbelige ældre patienter, mener en ny tværfaglig forskergruppe, som Charlotte Suetta er primus motor for. Gruppen efterlyser en national strategi på området, ellers kan det blive rigtigt dyrt, lyder advarslen.
kræft
ADHD-medicin hjælper på træthed hos patienter med hæmatologisk kræft
Nyt dansk studie viser, at behandling med ADHD-medicinen methylphenidat til patienter med hæmatologisk kræft kan mindske den overvældende træthed, som mange patienter oplever. Det virker, og det er vi rigtig glade for, siger klinisk professor i hæmatologi Henrik Frederiksen.
hjerte-kar
Nuværende brug af antibiotika er ikke måske tilstrækkeligt dækkende ved TAVI
Det går i dag patienter, der får udskiftet en hjerteklap, så godt, at læger kan fokusere på andre ting – blandt andet hvilke bakterier der er skyld i de sjældne infektioner, som kan opstå omkring hjerteklapperne efter operationen. Et nyt dansk studie viser, at de typer af antibiotika, som læger benytter i dag, ikke tilstrækkeligt beskytter mod en type af bakterier, der hyppigt er årsag til netop hjerteklapbetændelse.
navne
Rokade i Nordjyllands psykiatri: Psykiatridirektør skal stå i spidsen for forskningsprojekt om børn og unge
Region Nordjyllands psykiatridirektør Jan Mainz skifter rolle for at dedikere sig fuldt til stort forskningsprojekt. Hospitalsdirektør overtager ansvaret for psykiatriledelsen.
nyt job
Ny professor skal styrke forskning i infektionssygdomme og folkesundhed
Eyal Oren bliver adjungeret professor i epidemiologi på Aarhus Universitet og skal fremme internationalt samarbejde og ny viden på tværs af sundhedsområder.
navne
Danmark får sin første professor i neurokirurgisk rygkirurgi
Mikkel Mylius Rasmussen skal styrke forskningen i rygsygdomme og sikre bedre behandling for patienterne på Aarhus Universitetshospital.
debat
Høj risiko kræver høj specialisering
De medicinske afdelinger er ikke rustet til at håndtere de farligste og mest komplekse misbrugstilfælde, derfor bør der etableres en regional specialiseret afdeling for hospitalsbehandling af aggressive stofbrugere, mener læge og regionsrådskandidat for Liberal Alliance.
debat
Integration af psykiatri og somatik handler om meget mere end organisering
Fusionen af psykiatri og somatik skal ikke kun udleves i organisationsdiagrammer. Den skal leve i praksis, hvor patienterne er, skriver Andreas Rudkjøbing og Jesper Gyllenborg.
stikpillen
Hvis vi skal lykkes med sundhedsreformen, skal cheferne købe vandresko
Små grupper af tværgående direktører med tydeligt mandat vil være et godt sted at starte, hvis vi virkelig skal lykkes med synergi på tværs. Så snør vandreskoene og ‘walk the talk’, opfordrer Mette Marklund.
almen medicin
Region Sjællands svar på bekymringsbrev efterlader flere uforstående: »Vi fortjener allesammen en forklaring på beslutningen«
Efter Region Sjællands svar har DSAM stadig svært ved at forstå, hvorfor regionen vil nedlægge regionens eneste klinisk professorat i almen medicin. Praktiserende læge Christian Freitag og professor Karsten Juhl Jørgensen forstår heller ikke Region Sjællands beslutning.
rekruttering
Ny landsdækkende undersøgelse: Sådan oplever cheflæger rekrutteringskrisen
En ny undersøgelse fra Overlægeforeningen viser, at fire ud af ti cheflæger har betydelige udfordringer med at rekruttere speciallæger. Rekrutteringsarbejdet hæmmes især af geografiske forhold, økonomiske begrænsninger og langsommelige HR-processer. Formand Susanne Wammen vil have fokus på de ting, der kan gøres noget ved.
- Specialelæge i radiologi
Sygehus Lillebælt | Ansøgningsfrist: 21/06/2025 - Introduktionsstilling ved Patologi, Sygehus Sønderjylland, Aabenraa
Sygehus Sønderjylland | Ansøgningsfrist: 21/06/2025 - Afdelingslæge til den Mobile Akutmodtagelse/FAM, Esbjerg
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 22/06/2025 - Introlæge til Hjerne- og Nervesygdomme ved Sygehus Sønderjylland
Sygehus Sønderjylland | Ansøgningsfrist: 22/06/2025 - Afdelingslæge med interesse for pædiatrisk gastroenterologi til Børn og Unge, Sygehus Sønderjylland, Aabenraa
Sygehus Sønderjylland | Ansøgningsfrist: 23/06/2025 - Læge søges som Sundhedskoordinator til Klinisk Funktion, Friklinikken i Grindsted.
Friklinikken | Ansøgningsfrist: 23/06/2025 - Afdelingslæge søges til Smerteklinikken på Friklinikken, Region Syddanmark
Friklinikken | Ansøgningsfrist: 23/06/2025 - Stilling som afdelingslæge/overlæge med funktion i Diagnostisk Center, OUH Svendborg Sygehus
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 23/06/2025 - Psykolog til Kvindesygdomme og Fødsler/ Center for Voldtægtsofre
Sygehus Lillebælt | Ansøgningsfrist: 24/06/2025 - Ledende overlæge til Lungesygdomme søges til Medicinske Sygdomme, Sygehus Sønderjylland
Sygehus Sønderjylland | Ansøgningsfrist: 26/06/2025
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Medicin
E-mail: dm@dagensmedicin.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen