sexologi
Julie taler gerne om sex – og mener, at flere burde følge trop
Sex og seksualitet kan være forbundet med berøringsangst for patienter og sundhedspersoner. Mavetarmkirurg og master i sexologi Julie Blockmann opfordrer til at tage samtalen om sexliv, selvom det kan være akavet.
udspil
KL og PLO er klar med et fælles udspil, der skal sikre et godt sundhedsvæsen
Den kommende sundhedsreform bør styrke, udvikle og prioritere det nære sundhedsvæsen. Det mener KL og PLO, der netop har fremlagt et fælles bud på indretningen af det nære sundhedsvæsen.
lukning
Ansatte flygter grundet besparelser
Allerede pr. 1. marts lukker den ene af de to medicinske afdelinger på Regionshospitalet Silkeborg alle sine senge. Det skyldes, at der er for få sygeplejersker tilbage.
kvalitetsdata
Cheflæger: Databaser skal have et bredere sigte
Lægerne mangler viden om senfølger. Sammen med et bredere fokus i databaserne på hele patientforløbet er det nogle af de elementer, som skal indtænkes i den kommende Kræftplan V, mener cheflægerne Lars Henrik Jensen og Mads Nordahl Svendsen.
overenskomst
Statsligt ansatte læger får pæn lønstigning i overenskomstforlig
Et nyt overenskomstforlig på det statslige område rummer flere forbedringer for læger ansat i staten. Aftalen sætter traditionelt retningen for den økonomiske ramme på det regionale område.
navne
Ny professor skal samle palliation og rehabilitering
I et nyt professorat skal Ann-Dorthe Zwisler samle forskning i palliation og rehabilitering på Rigshospitalet.
nyt job
Ny campusleder ved SDU Esbjerg
Professor Pernille Tanggaard Andersen er udpeget til ny campusleder for Syddansk Universitet i Esbjerg.
debat
Kan man tale om lighed i sundhed, så længe man bevarer tolkegebyret?
Lad os få fjernet tolkegebyret, så vi igen kan tale meningsfuldt om lighed i sundhed uden samtidig at skulle tænke på hykleri, skriver Helga Schultz.
replik
DSAM: Det er usynligt arbejde, når vi siger nej, og det kan ikke måles
Det er alt i alt mærkeligt, at det er nødvendigt med så devaluerende tilgang til de praktiserende lægers indsats, men det går måske ud på at signalere, at deres bidrag ikke er godt nok med henblik på at legalisere en omkalfatring af almen praksis.
almen praksis
Regionernes udgifter til tilskudsmedicin stiger, og Ozempic er ikke den eneste årsag
Mens udgifterne til Ozempic fortsætter sin himmelflugt, må regionerne også til lommerne for at betale de stigende udgifter til tilskudsberettiget ADHD-medicin. Alene i Region Midtjylland steg udgifterne til medicin målrettet nervesystemet sidste år med 64 mio. kr. Årsagen er mindre tydelig.
- Introduktionslæge til Neurologisk Afdeling, OUH
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 13/07/2025 - Introduktionsstilling i Øre, Næse og Halskirurgisk afdeling på Esbjerg Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 15/07/2025 - Speciallæge eller overlæge til ældrepsykiatrisk ambulatorium, Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
Psykiatrisk Afdeling | Ansøgningsfrist: 16/07/2025 - Speciallæge/afdelingslæge i psykiatri søges til tværfagligt behandlingsteam
Psykiatrisk Afdeling | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Introduktionsstilling i intern medicin ved De Fælles Medicinske Afdelinger på Esbjerg Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Ledende overlæge i urogynækologi til Kvindesygdomme og fødsler, Kolding Sygehus
Sygehus Lillebælt | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Læge søges til 7 mdr. vikariat i Gynækologisk Obstetrisk Afdeling
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 18/07/2025 - Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 20/07/2025 - Uklassificeret et årig reservelægestilling med ved Infektionsmedicinsk Afdeling Q, OUH ledig pr. 1 september 2025
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 24/07/2025 - Reservelæge søges til spændende kombinationsstilling i Indvandrermedicinsk Klinik og Infektionsmedicinsk Afdeling, Odense Universitetshospital
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 24/07/2025
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Medicin
E-mail: dm@dagensmedicin.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen