diabetes
Infektioner er en af de største dræbere blandt personer med type 2-diabetes
Ny forskning peger på, at infektioner er en af de største dræbere blandt personer med type 2-diabetes. Infektioner er et overset problem, der bør være større fokus på, siger dansk professor.
ledelse
Forfatter bag ny bog: »Der er brug for lægelige ledere«
Ny bog om ledelse henvender sig særligt til læger, der er ved at skifte identitet fra fagspecialist til leder. Både læger med formelt og uformelt ledelsesansvar får i bogen en introduktion til forskellige ledelsesgreb og praktiske eksempler fra forfatternes omfattende erfaring med ledelse.
lægemidler
Regionernes tilskud til Ozempic falder efter regelstramning
I december faldt regionernes tilskud til Ozempic med ti mio. kr. Det skete på baggrund af en regelstramning i november.
psykiatri
Region Midtjylland i kovending: Vil nu alligevel gennemgå psykisk syges journaler for fejlbehandling
Først ville regionen selv gennemgå de 1.614 journaler fra patienter, der har været indlagt på Regionspsykiatrien i Randers, så valgte de at indstille gennemgangen. Nu genoptages gennemgangen igen.
respiration
Tre danske KOL-studier: Vi bør have meget større fokus på søvnapnø og kognitiv svækkelse
Der eksisterer en sammenhæng mellem KOL, søvnapnø og kognitiv svækkelse, men sammenhængen er ikke så ligetil, som man kunne tro, viser danske studier. Vi bør have meget større fokus på søvnapnø hos vores patienter med svær KOL, da risikoen for kognitiv svækkelse ser ud til at være mere associeret til graden af søvnapnø end graden af KOL, siger forsker.
debat
For en patient med kræft vil tid altid være en faktor
Regeringens Kræftplan V er på trapperne. Sundhedsstyrelsens faglige oplæg havde mange gode takter, men Lægemiddelindustriforeningen har ét overordnet ønske: fokus på tidlig og hurtig adgang.
debat
Hvem vinder DM i mangel på personale?
Bioanalytikeren er rygraden i sundhedsvæsenets diagnostik, men en akut og voksende mangel af bioanalytikere på landets hospitaler, truer både patientsikkerheden, behandlingstider og sundhedsvæsenets effektivitet, skriver chefbioanalytiker og professor.
kørselsforbud
Dødsbilist fik kørselsforbud på overlæges afdeling: »Vi antager, at vores patienter overholder forbuddet«
Jakob Christensen, overlæge og professor i epilepsi ved Aarhus Universitetshospital, svarer på spørgsmål om patientfortrolighed og trafiksikkerhed, efter at en vanvidsbilist fra hans afdeling forårsagede en dødsulykke på trods af et lægeligt kørselsforbud.
kørselsforbud
Læge svarer DSAM-formand igen: Det skal have konsekvenser at bryde et forbud
Læge Tural Alamdari er lodret uenig med DSAM-formand i, at fortroligheden mellem patient og læge skal vægte højere end risikoen for trafikuheld med dødelig udgang.
tilsyn
14 læger sendte bekymringshenvendelse om Alles Lægehus: Her er dommen
På baggrund af en bekymringshenvendelse fra 14 hospitalslæger har Styrelsen for Patientsikkerheden undersøgt, om forholdene i tre lægeklinikker drevet af Alles Lægehus har været til fare for patientsikkerheden. Nu er den endelige konklusion klar.
psykiatri
Cocktail af lægemangel og stigende henvisninger presser ADHD-udredning og behandling
Der er en bekymrende lav målopfyldelse på landsplan for de fleste indikatorer i ADHD-databasen. Det viser den seneste årsrapport, der også viser øgede henvisningstal og ventetider i børne- og ungdomspsykiatrien.
- Introduktionsstilling ved Kirurgisk Afdeling, Esbjerg og Grindsted Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 03/07/2025 - Introduktionsstilling i Øre, Næse og Halskirurgisk afdeling på Esbjerg Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 15/07/2025 - Speciallæge eller overlæge til ældrepsykiatrisk ambulatorium, Psykiatrisk Afdeling Aabenraa
Psykiatrisk Afdeling | Ansøgningsfrist: 16/07/2025 - Speciallæge/afdelingslæge i psykiatri søges til tværfagligt behandlingsteam
Psykiatrisk Afdeling | Ansøgningsfrist: 17/07/2025 - Læge i Introduktionsstilling, Klinisk Mikrobiologi, Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus
Esbjerg Sygehus Grindsted Sygehus Syddansk Universitetshospital | Ansøgningsfrist: 20/07/2025 - Speciallæge med funktion som forskningsleder
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 28/07/2025 - Dygtig og nysgerrig afdelingslæge søges til Enhed for beredskab og smitsomme sygdomme
Sundhedsstyrelsen | Ansøgningsfrist: 03/08/2025 - Engageret speciallæge søges til Børnepsykiatrisk døgnafsnit med fokus på familiearbejde og recovery
Psykiatrien Roskilde | Ansøgningsfrist: 04/08/2025 - Læge til introduktionsstilling, Øre-Næse-Hals, OUH
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 06/08/2025 - Uklassificeret reservelæge Øre-Næse-Hals, OUH
OUH Odense Universitetshospital Svendborg Sygehus | Ansøgningsfrist: 06/08/2025
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Medicin
E-mail: dm@dagensmedicin.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen