Annonce

Annonce

Ad

Ad

Hvem vinder DM i mangel på personale?

Bioanalytikeren er rygraden i sundhedsvæsenets diagnostik, men en akut og voksende mangel af bioanalytikere på landets hospitaler, truer både patientsikkerheden, behandlingstider og sundhedsvæsenets effektivitet, skriver chefbioanalytiker og professor.

Annonce

Projekt stiller skarpt på dilemmaer i palliative forløb

Et nyt Vive-projekt undersøger, hvilke dilemmaer sundhedsfaglige og patienter står i, når de skal prioritere en borgers sidste tid. Målet er at udvikle et framework til at indgå i en dialog om den enkeltes palliative behandlingsforløb.

Ad

Forfatter bag ny bog: »Der er brug for lægelige ledere«

Ny bog om ledelse henvender sig særligt til læger, der er ved at skifte identitet fra fagspecialist til leder. Både læger med formelt og uformelt ledelsesansvar får i bogen en introduktion til forskellige ledelsesgreb og praktiske eksempler fra forfatternes omfattende erfaring med ledelse.

Ad

Se flere jobs