Annonce

Reumatolog: Der er sket kæmpe fremskridt inden for behandling af rygsøjlegigt, men…

Reumatolog Georg Kröber fortæller, at lægernes muligheder for at behandle patienter med rygsøjlegigt i dag er lysår foran mulighederne for bare 10 år siden. Det er en positiv historie, og det går godt, men vi mangler stadig at forstå, hvorfor folk udvikler sygdommen, og hvorfor nogle patienter stadig har smerter trods behandling, siger han.

Annonce

Ad

Ad

8 af 10 patienter udredes nu til tiden

Sygehusene lever nu op til målsætningen i regeringens akutplan om at overholde udredningsretten samt sikre kortere ventetid til udredning for patienterne.

Ad

Ad

Ad

PLO sætter navn på sin nye næstformand

En garvet fagpolitiker bliver næstformand i PLO. Samtidig har PLO’s bestyrelse besluttet at nedlægge en række udvalg for at forenkle strukturen. Få overblikket her.

Annonce

Eksperter: Politikere fik fingeret forklaring på møder, hvor millioner til psykiatrien blev trukket tilbage

Da politikerne i Region Hovedstaden i 2023 stemte for at omfordele 17 mio. kr. øremærket til nyansættelser i psykiatrien til i stedet at dække huller i budgettet, holdt administrationen sig ikke til sandheden. To regionspolitikere kan stadig ikke finde hoved og hale i administrationens forklaringer, mens to eksperter i offentlig forvaltning mener, at administrationen bevidst har ført politikerne bag lyset.

Dette var de danske bidrag til verdens største hæmatologikongres

Mange danske hæmatologer var taget til San Diego og verdens største kongres for blodsygdomme arrangeret af American Society of Hematology for at præsentere resultatet af deres seneste forskning. Her kommer et overblik over det, som de danske forskere havde med til kongressen.

Se flere jobs