Annonce

Annonce

Ad

Ad

Ad

Kvinder i menopause søger hjælp andre steder end hos den praktiserende læge

For nogle kvinder kan det være svært at tale med deres praktiserende læge om perimenopause og menopause, fordi de enten har oplevet ikke at blive taget seriøst eller frygter, at det vil ske. Og så booker de i stedet en tid hos sygeplejerske Sanne Gottlieb, der afsætter god tid til at gennemgå symptomer og behandlingsmuligheder. Noget hun ville ønske, praktiserende læger var bedre til.

Mange store højdepunkter på ASCO 2025

ASCOs årlige kongres bød på resultater fra flere store kliniske fase 3-studier. Særligt interessante var resultaterne fra store kliniske studier med behandlinger til patienter med brystkræft, lungekræft og kræft i mavesækken.

Ad

Annonce

Akutchef er bekymret for, at sikkerhedsassistenter kan bidrage til falsk tryghed og mindre tro på blød magt

Selvom aggressive patienter også kan skabe voldsomme hændelser på Sydvestjysk Sygehus i Esbjerg, ser cheflæge Ulf Hørlyk det ikke som en løsning at ansætte sikkerhedsassistenter for at øge sikkerheden for personalet. Han kunne ikke drømme om at pege fingre af kolleger, der ønsker sikkerhedsassistenter, men selv vil han hellere forsøge at styrke kollektivet og det forebyggende arbejde på afdelingen.

Fem akutmodtagelser føler behov for sikkerhedsassistenter

5 ud af 17 cheflæger på landets akutmodtagelser kunne godt bruge hjælp fra sikkerhedsassistenter i forsøget på at forbedre sundhedspersonalets sikkerhed. »Det ville være rart at have specifikt personale til at gribe ind i de kritiske situationer,« siger Toke Kirchberg Nilsson, akutchef på Thisted Sygehus.

Se flere jobs