nefrologi
Late breaking på EASD: Additiv nyrebeskyttende effekt af at kombinere semaglutid med aldosteron
FLOW-studiet har allerede slået fast, at tillæg af semaglutid til behandling med en SGLT2-hæmmer giver øget nyrebeskyttende effekt. Nu viser nye data fra FLOW-studiet, at tillæg af semaglutid til allerede eksisterende behandling med aldosteron-blokade også øger den nyrebeskyttende effekt. Vi kommer tættere på at skulle anbefale en kombination af fire lægemidler til personer med nyresygdom, siger forskningsleder Peter Rossing.
højdepunkter
Andendagen på EASD: Vægttabsmedicin gavner kvinder mere end mænd
Nyt studie viser, at vægttabsbehandling fra Eli Lilly giver kvinder et større vægttab end mænd. Et andet studie viser overbevisende vægttab med vægttabspille fra Novo Nordisk. Begge resultater er præsenteret netop på EASD-kongres.
overvægt
Glukagon driver fedtleverreduktionen ved kombineret vægttabsbehandling
Dansk studie præsenteret som late breaking på EASD viser, at når man kombinerer vægttabsbehandlingerne GLP-1-receptoragonister og glukagon-receptoragonister, driver glukagon i sig selv hele reduktionen i mængden af fedtlever. I fremtiden vil vi formentlig skræddersy vægttabsbehandling til den enkelte ud fra tilstedeværelsen af komorbiditeter, siger forsker.
højdepunkter
Eli Lilly rydder overskrifterne på første dag af EASD
På første dag af den årlige kongres for European Association for the Study of Diabetes sparkede Eli Lilly døren ind med sine længe ventede resultater fra de to store studier med ugentlig basalinsulin til behandling af hhv. type 1- og type 2-diabetes. I begge tilfælde var ugentlig insulin lige så effektiv som daglig insulin.
neurologi
Ketogen diæt beskytter hjernen ved at øge blodgennemstrømningen
Nyt dansk forskningsresultat peger på, at det formentlig er muligt at beskytte hjernen mod forfald ved at spise en ketogen diæt, der øger blodgennemstrømningen. Resultaterne har været overbevisende hos raske, og ‘nu skal vi vise, at det også hos personer med milde kognitive forandringer er muligt at bremse den negative udvikling i hjernen gennem diæten’, siger forsker.
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Medicin
E-mail: dm@dagensmedicin.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen