overblik
ESMO Breast Cancer: Her er årets internationale og danske højdepunkter
APHINITY og DESTINY-Breast6 var i fokus til årets kongres for European Society of Clinical Oncology – Breast Cancer, og det samme var et par interessante danske studier. Dette er højdepunkterne fra årets kongres.
nyheder
Nyt fra ESMO Breast Cancer: Fokus på HER2-positiv brystkræft
To nye forskningsresultater, der er blevet præsenteret på den årlige kongres for European Society of Medical Oncology – Breast Cancer, peger på mulige nye måder at behandle genstridig HER2-positiv brystkræft.
overvægt
Overvægt øger risikoen for tilbagefald efter neoadjuverende kemoterapi for brystkræft
Når kvinder behandles for brystkræft med neoadjuverende behandling inden operation, har deres BMI betydning for risikoen for tilbagefald, viser ny dansk-svensk forskning på ESMO BC. Det vil være interessant at undersøge, om det kan øge sandsynligheden for positivt udfald efter den neoadjuverende behandling, hvis vi hjælper med et vægttab, siger overlæge Signe Borgquist.
sammenligning
Nyt fra DESTINY-Breast6: Enhertu bedre end kemoterapi til bestemt gruppe af brystkræftpatienter
På den årlige kongres for European Society of Medical Oncology – Breast Cancer viser data fra DESTINY-Breast6-studiet, at behandling med Enhertu giver en overlevelsesfordel sammenlignet med kemoterapi til kvinder med HER2-low/ultralow HR-positiv metastaserende brystkræft. Derudover bød andendagen på flere andre interessante resultater.
Her kan du administrere dine tilmeldinger til vores nyhedsbreve.
Dagens Medicin
E-mail: dm@dagensmedicin.dk
Tlf. 3332 4400
Adresse: Møntergade 19, 1140 København K
Ansv. chefredaktør: Jesper Bernstorf Jensen