I denne udgave af Dagens Medicins dermatologi-nyhedsbrev sætter vi fokus på de danske topnyheder fra den store amerikanske dermatologi-kongres, AAD.

På kongressen, har Videncenter for Hudkræft præsenteret data fra et af deres studier, der indikerer, at vaccination mod HPV kan beskytte mod udvikling af hudkræft. Det er meget spændende og er første skridt på vejen mod en mulig vaccine for hudkræft, siger professor og overlæge Merete Hædersdal.

Et andet nyt studie på kongressen viser, at der går gennemsnitligt næsten ti år fra, at patienter med moderat til svær kronisk håndeksem første gang modtager topikal behandling, til de senere i behandlingsforløbet bliver sat i systemisk behandling. Patienterne bliver ofte opstartet i mange forskellige behandlinger spredt over flere forskellige behandlingsserier.

I et oplæg på kongressen har dansk professor og overlæge også fortalt om den nyeste viden inden for laserbehandling. Der sker i disse år rigtig meget inden for laserbehandlinger af huden, og noget af det helt nye er opdagelsen af, at laserbehandling muligvis også beskytter mod udvikling af hudkræft.

Annonce

Annonce

Lasere kan forebygge udvikling af hudkræft

Forskning viser, at laserbehandling af solskadet hud kan forebygge hudkræft. Vi kender ikke den præcise mekanisme, men det er bestemt noget, som kommer til at blive stort i fremtiden, siger professor Merete Hædersdal.

Hvad synes du om dette nyhedsbrev?

Da vi har lanceret en ny type nyhedsbreve, vil vi meget gerne høre din mening, så vi kan gøre det endnu bedre. Både ris og ros er meget velkomment.