Gå til indhold
|
højdepunkter
Professor og overlæge Messoud Ashina fra Dansk Hovedpinecenter ved Rigshospitalet og leder af Nationalt Videncenter for Hovedpine fortæller, at der til den årlige European Headache Congress især blev talt om behandling med gepanter i den kliniske hverdag, om de kommende lægemidler til behandling af migræne og om, at forskere formentlig ikke kan bruge mange af deres forskningsresultater til noget som helst, fordi de er baseret på unøjagtige målemetoder.
psykiatri
Personer med migræne har mindre sandsynlighed for at have effekt af CGRP-antistofbehandling, hvis de samtidig har en psykiatrisk sygdom, viser stort studie. Specielt reagerer personer med angst- og frygttilstande dårligt på behandling med lægemiddeltypen.
hovedpine
På European Headache Congress var professor og ledende overlæge Lars Bendtsen med til at sætte fokus på behovet for mere forskning i andre hovedpinetilstande end migræne.
bivirkninger
Nyt studie i the Lancet viser, at hvis man allerede ved de tidligste tegn på et muligt kommende migræneanfald behandler med CGRP-hæmmeren ubrogepant, kan man markant reducere sandsynligheden for, at migræneanfaldet overhovedet er sket.
|
|
|
|
Forside » Nyhedsbreve » EHC 2023:Topforsker: Nye lægemidler og ringe kvalitet af assays i fokus på stor hovedpinekongres | Psykiatrisk sygdom mindsker effekten af CGRP-antistoffer til personer med migræne