
Ulla Astman (S)


Støtte til forskning skal reducere regionernes udgifter til medicin Regionerne har igen i år åbnet op for ansøgninger til uafhængig forskning, som blandt andet kan være med til at spare samfundet for udgifter til medicin. 20 mio. kr. er med i puljen, og ansøgningsvinduet åbner om lidt.

Regionerne opretter Covid-19 biobank Data fra 6.000 corona-smittede skal registreres i Regionernes Bio- og GenomBank (RBGB) i den nye landsdækkende Covid-biobank.
Skriv en kommentar
Regionsrådsformand indleder dialog om serviceforringelse ved ny lægevagtsaftale Regionsrådformand i Nordjylland er gået i dialog med tre borgmestre om, hvordan borgere kan kompenseres for de serviceforringelser, den nye lægevagtsaftale medfører.

Det betyder vagtlægeaftalen for nordjyske praksislæger Ud over at bemande færre konsultationssteder kan de praktiserende læger i Nordjylland blandt andet se frem til en garantibetaling for nattevagter på 10.000 kr. Herudover får regions- og udbudsklinikkerne også en vagtforpligtelse.

Lægevagten i Region Nordjylland får markant færre konsultationssteder De praktiserende læger i Region Nordjylland skal fra 1. marts bemande fem konsultationssteder i stedet for ni. Det er et af hovedtrækkene i en ny lægevagtsaftale, der officielt underskrives i dag.

Aftaler skal udbrede ukendt praksistype Siden sommerferien har praksistypen licensklinikker oplevet en politisk opblomstring med to nye regionale aftaler. Vi håber på flere læger ind i faget, siger PLO-formand.

Regeringen og Danske Regioner vil samle dobbeltdiagnoser et sted Økonomiaftalen mellem regeringen og Danske Regioner sikrer en 10 års plan for psykiatrien, som bl.a. betyder, at dobbeltdiagnoser fremover ikke længere bliver kastebold mellem region, der tager sig af psykisk sygdom, og kommunernes misbrugsbehandling.
PLO: Licensklinikker kan være en fornuftig løsning I de egne af landet, hvor lægemanglen er stor, kan licensklinikker være en god løsning. Også selvom regionen står for en del af driften. Det mener Jonatan Schloss, direktør i PLO.
