Annonce

Inden længe skifter lægevagten hænder i Region Sjælland

1. oktober overtager Region Sjælland den samlede ledelse af den regionale lægevagt fra PLO. Det vil byde på flere opgaver til paramedicinere, og så er der markante ændringer på vej i nattetimerne. Hvor mange læger, der er indgået aftaler med, kan regionen dog ikke oplyse.

Annonce

Allergen immunterapi kan måske forhindre astma i at udvikle sig

Analyse af data fra det store REACT-studie viser, at sublingual immunterapi virker lige så godt som injektioner i forhold til at skabe immunitet over for forskellige typer af luftvejsallergier. Desuden viser analysen, at behandling med allergen immunterapi ikke alene giver færre astmasymptomer, men også forebygger udvikling af mere svær astma. Dataene blev præsenteret på EAACI.

Ad

Ad

Ad

Ny amputationsrapport: Region Sjælland amputerer flere borgere end Midtjylland

I foråret rullede amputationsskandalen i Region Midtjylland, der bl.a. førte til fyring af koncerndirektør Ole Thomsen. Nu viser en ny landsdækkende rapport fra RKKP, at man i Region Sjælland har amputeret flest borgere i perioden 2016-2021. Rapporten slår fast, at forskellen i amputationer fra region til region er for høj.

Se flere jobs