Kommunal Sundhed

Dagens Pharma

Praktisk Medicin

Kontakt

Annoncer

Ferieboligannoncer

Søg

Announcement for DM

Overblik

Embedslæger: Lovforslag svækker patientsikkerhed

Udgivet:
Kommentarer (0)

Regeringen lægger op til at afskaffe embedslægerne. Embedslægeforeningen har mødt Folketingets sundhedsudvalg for at lufte bekymring for, hvad det betyder for patientsikkerheden.

Læs mere om:

EmbedslægeinstitutionenPatientsikkerhedSundhedsstyrelsen

I regeringens lovforslag om en ny struktur i tilsynet, som regeringen netop har fremsat, får embedslægerne ingen rolle. I stedet skal læger med forskellig baggrund og uddannelse løse tilsynsopgaverne i Styrelsen for Patientsikkerhed, der har overtaget opgaven fra Sundhedsstyrelsen.

Prøv Dagens Medicin for 39 kr. i 4 uger

Digitalt abonnement med fri adgang til alt indhold
Dagligt nyhedsbrev direkte i din indbakke

Som læge, sygeplejersker, medicinstuderende og sygeplejerskestuderende er det digitale abonnement på Dagens Medicin helt gratis.

Er du allerede abonnent? Log ind

I prøveperioden kan abonnementet opsiges, når du vil. Abonnementet fortsætter automatisk som et årsabonnement til 5.525 kr. inkl. moms/år efter 4 uger. Privatkunder kan herefter opsige abonnementet efter 5 måneder til udgangen af en måned, svarende til en mindstepris på 2.801,50 kr.

Se abonnementsbetingelser her.

Del artiklen:

Kommentarer


Log ind eller registrer dig for at kommentere
Bliv den første til at kommentere

Læs mere